Nem csak a koalának fontos az eukaliptusz, hiszen ez az ausztrál növény számos pozitív hatással rendelkezik. Ez a csodás növény Ausztráliában és Tasmániában őshonos, de ma már az egész világon elterjedt. Elsősorban a levelekben lévő esszenciális olajok miatt használjuk.
Az eukaliptusz levelének illóolaját (cineolt), cserzőanyagait, a benne lévő triterpéneket, floroglucin származékokat használjuk. Az illóolaj összetétele és aromája eukaliptuszfajonként változik. A növénynek több mint 500 fajtája létezik, nagy részük természetes területén, Ausztráliában. Rendkívül gyorsan nő, szereti az agyagos talajt és ha sok víz áll rendelkezésére. Az ausztrál őslakosok a kietlen vidékeken szomjúságokat oltották vele, hiszen remek vízmegkötő hatása van. Ezt a képességét Európában a mocsarak kiszárítására használták.
Mi mindenre használhatjuk?
1.
A korpás, viszkető és a zsíros fejbőr számára is kifejezetten hatásos az eukaliptusz illóolaj használata, megelőzi és csökkenti a tüneteket.
A haj hidratálására, rugalmassá tételére és a hajvégek töredezettsége ellen is alkalmas, ehhez elegendő néhány csepp illóolajat tennünk olíva- vagy kókuszolajba.
Mivel a keringést serkenti, ez a hajhagymák esetén is bevethető, stimulálja a szőrtüszők fejlődését, így erősíti a hajat.
Emellett az eukaliptusz illóolajat természetes gyógymódként használják a fejtetvek ellen a kémiai kezelések helyettesítése céljából.
2.
Mivel az eukaliptusz illóolaj antiszeptikus, baktériumölő hatású, így rendkívül alkalmas a levegő fertőtlenítésére, amely a téli időszakban kifejezetten hasznos az otthonunkban.
Ha párologtatunk, tehát vízbe cseppentünk illóolajokat, majd egy kis mécsest alatta meggyújtva használjuk az aromaterápia adta lehetőségeket, akkor 1-1,5 dl vízhez kb. 5-10 csepp illóolajat használjunk. Még a fejfájásunkon is segít.
Természetesen az eukaliptuszt sem kell önmagában alkalmazni, keverjük bátran citrommal, teafával, borsmentával vagy ezüstcédrussal.
Akár a porszívó porzsákjára, vagy a szárítógép szűrőibe is tehetünk egy-két cseppet, hiszen amellett, hogy a felfrissíti őket, még tisztít is és a penészedés ellen is véd.
3.
Mivel az eukaliptuszolaj antimikrobiális és fertőtlenítő tulajdonságokkal bír, hatékony a sebek, égések, vágások, bőrfertőzések (pl. herpesz) kezelésében. Gyógyító kenőcsökben bogarak, rovarok harapásai, csípései ellen használható, emellett pedig természetes rovarűző hatású.
Természetes fájdalomcsillapító hatása mellett a fertőzött területet védi, így gyorsítja a gyógyulást.
Nyílt sebre ne alkalmazzuk közvetlenül!
Izomfájdalmak enyhítésére 2 evőkanál édesmandula-olajhoz (vagy más bázisolajhoz) adjunk 2-3 csepp illóolajat, és jól masszírozzuk be az érintett testrészt vele. Serkenti a keringést, csökkenti az fájdalmat, illetve a csontízületi gyulladásokat és a hátfájást is.
4.
Az eukaliptusz illóolaj tökéletesen alkalmas általános tisztítószerként, ha vízzel keverve egy szórófejes flakonba töltjük. 1 liter vízbe cseppentsünk 5-10 csepp eukaliptusz illóolajat, amelyet felületek fertőtlenítésére használhatunk például fürdőszobai szanitereken, wc-n.
Ugyanezzel a keverékkel fel is moshatunk, így szintén ki tudjuk használni az eukaliptusz baktériumölő hatását.
Ajánlott:
Párologtatásra
: 2-3 csepp eukaliptuszolajat az aromalámpa vízzel töltött részébe vagy a párologtatóba cseppentünk. Megfázásos időszakok alkalmával a levegőt tisztítja.
Fürdéshez:
Csepegtessünk fürdővizünkbe eukaliptuszolajat, melyet korábban tejszínben feloldottunk.
Bedörzsölőnek: 3 csepp borsosmentaolajat
20 ml növényi olajban feloldunk, és bőrünkbe masszírozzuk. Élénkít, frissít, hűsít.
Az eukaliptuszfa olaja a légzőszervi- és bőrfertőzéseket okozó kórokozókkal szemben jótékonyan segít.
Figyelmeztetés!
5 éves kor alatti gyermekeknél kerüljük az illóolajjal történő inhalálást, és hogy az illóolaj az orrjáratokba kerüljön.