Az ókori görögök és rómaiak már évezredekkel ezelőtt felfedezték maguknak a máriatövis gyógyhatásait és előszeretettel használták a különböző betegségek gyógyítására. A modern kor már több, mint 300 kutatást végzett a gyógynövény különböző előnyeinek - főként májvédő hatásának - igazolására. E fészkesvirágú növény Európából került Észak-Amerikába, ahol meghonosították, így ma már Kalifornia keleti partvidékén és Amerika más vidékein is gyakorta találkozhatunk ezzel a bíbor-lila színű virággal.

A máriatövis gyógyhatása fényes, fekete magvaiban rejlik. Egyre több kutatás fordult a máriatövis felé, jórészt májvédő tulajdonságát igyekeztek igazolni. A növény három májvédő vegyületet tartalmaz, ezek együttesen fejtik ki hatásukat. Az érett magvak 4-6% a szilimarin, mely bizonyítottan védi a májsejteket a káros anyagoktól. A máriatövis legjelentősebb hatása tehát az, hogy az emberi szervezet méregtelenítő központját, a májat erősíti.

A máriatövis megakadályozza a májban termelődő, s a méregtelenítő folyamathoz nélkülözhetetlen aminosavszerű vegyület, a glutation kiürülését. Sőt bizonyos kísérletek igazolták, hogy nemcsak nem engedi a kiürülését, hanem 35%-kal képes megnövelni a glutation koncentrációját. A máriatövis ezenkívül antioxidáns hatású is, képes megvédeni a szervezetet a káros szabad gyököktől, ilyen jellegű tulajdonságai még a C- és E-vitaminét is meghaladják. A máriatövis regenerálja a májsejteket is, hatására az elöregedett, elhalt májsejtek helyett egészséges, új sejtek jönnek létre.

Elősegíti a májbetegedések, többek között a vírusos májgyulladás (hepatitis) és a májzsugor (cirrózis) gyógyulását. Injekció formájában befecskendezve még életet is menthet a májelégtelenséghez vezető gombamérgezéseknél. A máriatövis az alkoholisták vagy az alkoholos májkárosodásból felépülők májának is nagy segítség lehet, ugyanis a máj által termelt glutationt a nagy mennyiségű alkohol mind felemészti.

A máriatövis hatóanyaga: A SILIBINI
A Silibinin vagy más nevén Silybin a Sylmarin fő aktív komponense, a máriatövis magjából nyert standardizált kivonat, egy flavonoid. Ez a flavononglikán több izomérből épül fel: jórészt szilidianinból és szilikrisztinből. A szibilinin 2 diastereomer keveréke: a silibinin A és B körülbelül egyenlő arányban található meg benne. Mind az in vitro és mind az állatkísérletek azt bizonyítják, hogy a silibinin májvédő hatású (antihepatotoxikus), így a májat megvédi a toxikus anyagoktól.