Az Elevit Complex termékcsalád
Kisbabád fejlődése során különböző szakaszokon megy keresztül. Az egyes szakaszokban eltérő a fejlődő szervezet és az anya mikrotápanyag igénye. A Bayer ezért fejlesztette ki új, a gyermekvállalás különböző szakaszaira szabott termékcsaládját.
A baba tervezésétől a terhesség 12. hetének végéig.
Folsav és (a folsavnál könnyebben hasznosítható) Metafolin® tartalma révén hozzájárul egyes fejlődési rendellenességek kockázatának csökkentéséhez.
A kiegészítő folsav-bevitel növeli az anyai folátellátottság szintjét. Az alacsony anyai folátszint a magzati idegcső-záródási rendellenességek kialakulásának kockázati tényezője*.
De miért is érdemes már a fogantatás előtt pótolni a vitaminokat, ásványi anyagokat?
A terhesség első négy-nyolc hete kiemelkedő fontosságú a baba fejlődése és szerveinek kialakulása szempontjából, a nők többsége azonban ekkor még nem is tudja, hogy várandós, hiszen még nem maradt el menstruációja. Kisbabád megfelelő fejlődésének biztosításához szervezetednek a szokásosnál több vitaminra és ásványi anyagra van szüksége. A megfelelő mikrotápanyagszint elérése azonban időbe telhet. A szakemberek ezért a gyermekvállalást tervező, illetve a terhesség első három hónapjában lévő nők számára folsavpótlás mielőbbi megkezdését javasolják.
Az Elevit Complex 1 filmtablettát kifejezetten a babatervezéstől a terhesség 12. hetének végéig tartó időszak megnövekedett tápanyagigényének kielégítésére és a magzati idegrendszer egészséges fejlődésének elősegítésére fejlesztették ki.
A kiegészítő folsav- bevitel növeli az anyai folátellátottság szintjét. Az alacsony anyai folátszint a fejlődő magzat velőcső-záródási rendellenessége kialakulásának kockázati tényezője. A jótékony hatás napi 400µg, a fogamzást megelőzően legalább egy hónapig, és a fogamzást követően három hónapig folytatott kiegészítő folsavbevitellel érhető el.
Célzottan erre az időszakra optimalizált mennyiségű vitaminokat és ásványi anyagokat tartalmaz.
A vitaminok két fő jellegzetessége, hogy fontos szerepet játszanak az életfolyamatok szabályozásában, és hogy szervezetünk nem képes előállításukra. Hiányuk súlyos betegségeket okozhat, ilyen a C-vitamint nélkülöző táplálékok fogyasztásakor bekövetkező skorbut vagy a D-vitamin hiány okozta angolkór.
A genetika fejlődésének köszönhetően viszont bizonyos vitaminok teljesen új megvilágításba kerültek. Így kiderült, hogy néhány génhiba ártalmas hatásának a kivédésére is képesek. Az úgynevezett magzatvédő vitaminok megfelelő időben és elegendő mennyiségben történő bevitelével bizonyos génhibákból eredő problémákat ellensúlyozni lehet. A magzatvédő vitaminok közül legfontosabb a folát (illetve annak mesterségesen előállított változata a folsav), de a B2, B6 és B12-vitamin szerepe is lényeges.1 Egy az Egészségügyi Világszervezettel (WHO) együttműködésben dolgozó munkacsoport 2004-es jelentése szerint a terhességi multivitaminokkal az összes súlyos fejlődési rendellenesség mintegy egyharmada megelőzhető lenne.2
Folsav
Az Elevit Complex 1 800 µg folátot (folsavat és Metafolin®-t) tartalmaz. A folát fontos szerepet játszik a sejtosztódásban és elősegíti az anyai szövetek növekedését. Az alacsony anyai folátszint hozzájárulhat a fejlődő magzat idegcső-záródási rendellenességeinek kialakulásához.* Folsavpótlással azonban növelhető az anya folátszintje.
A folsav a folát stabil, szintetikus formája, amely a szervezetben többlépcsős folyamat során alakul át biológiailag aktív foláttá. Van, akinél ez a folyamat nem működik megfelelően. Annak érdekében, hogy a megfelelő folátszintet e nők esetében is biztosítsa, az Elevit Complex 1 folsavat és biológiailag aktív folátot – kalcium-L-metilfolátot (Metafolin®-t) – is tartalmaz. A folsav és a Metafolin® kiegyensúlyozott kombinációjának köszönhetően az Elevit Complex 1 valamennyi gyermekvállalást tervező nő vagy kismama esetében elősegíti a megfelelő folátszint elérését és fenntartását.
Jód
A jódra idegrendszerünk normális működéséhez, szellemi funkcióink megfelelő szinten tartásához van szükségünk. A terhesség növeli a jódszükségletet, és a fejlődő magzat csak a te szervezetedből tud jódhoz jutni.
Vas
A vasban szegény étrend ovulációs problémákhoz is vezethet, ami megnehezíti a teherbeesést. A várandósság idején pedig jelentősen növekszik a vasszükséglet, hiszen több vért termelsz magadnak és a babának is. A vaskiegészítés fontos ahhoz, hogy megelőzd a táplálkozásból eredő esetleges vashiányt, valamint a baba fejlődését is segíti (például azzal, hogy szerepet játszik a sejtosztódásban, támogatja az immunrendszer működését, hozzájárul a megfelelő vérképzéshez).
Sejtosztódás és kockázat csökkentés
Folsav és (a folsavnál könnyebben hasznosuló) Metafolin tartalma révén hozzájárul ahhoz, hogy egyes fejlődési rendellenességek kialakulásának kockázata csökkenjen*
*A kiegészítő folsav- bevitel növeli az anyai folátellátottság szintjét. Az alacsony anyai folátszint a fejlődő magzat velőcső-záródási rendellenessége kialakulásának kockázati tényezője. A jótékony hatás napi 400µg, a fogamzást megelőzően legalább egy hónapig, és a fogamzást követően három hónapig folytatott kiegészítő folsavbevitellel érhető el.
Fáradtság csökkentése
A vas, a folsav, a C, a B2-, a B3, a B5, B6- és B12-vitaminok valamint a magnézium hozzájárulnak a fáradtság és a kifáradás csökkentéséhez. Emellett a vas hozzájárul a szervezetben az oxigén szállításáért felelős vörösvérsejtek megfelelő képződéséhez is.
Immunrendszer és sejtek védelme
C-, a B6- és a B12-vitamin, valamint a folsav, a cink, a réz, a szelén és a vas hozzájárul az immunrendszer normál működéséhez.
A C-vitamin, a réz és a szelén valamint a B2-vitamin, az E-vitamin és a mangán emellett fontos antioxidánsok is, azaz hozzájárulnak a sejtek oxidatív stresszel (a sejtet roncsoló vegyületek túlzott termelődésével) szembeni védelméhez.
Termékenység és hormonális működés
A cink szerepet játszik a normál termékenység és szaporodás fenntartásában.
Az Elevit® Complex 1 emellett B6-vitamint is tartalmaz, mely hozzájárul a hormonális működés szabályozásához.
Néhány vitamin szerepe
Vitamin Szerepe A-vitamin Növekedésben, többek között a csontok, fogak fejlődésében és a szem megfelelő működésében játszik szerepet. D-vitamin Segíti a csontképződést és a fogak épségének megőrzését. E-vitamin Antioxidáns hatással bír. Többek között a bőr, izomzat illetve a szív- és érrendszer egészségét védi. B1-vitamin A szénhidrátok lebontásában és az idegrendszer energiaellátásában játszik szerepet. B2-vitamin A szénhidrát-, fehérje- és zsíranyagcserében és a nyálkahártya épségének biztosításában van szerepe. B6-vitamin Szerepet játszik az enzimek működésében, a fehérje és a zsíranyagcserében, vérképzésben és az idegrendszer megfelelő működésében. B12-vitamin Részt vesz a normál energiatermelő anyagcsere folyamatokban és szerepet játszik a sejtosztódásban.
Hozzájárul az idegrendszer normál működéséhez, valamint a normál homocisztein anyagcseréhez.C-vitamin Antioxidáns hatással bír. Többek között az immunrendszer működését befolyásolja. Folsav (B9-vitamin) Szerepet játszik a vérképzésben és a sejtosztódásban, ill. részt vesz a normál aminosav szintézisben. Pantoténsav (B5-vitamin) Részt vesz a normál energiatermelő anyagcsere folyamatokban (CoA része)
Hozzájárul a fáradtság és a kifáradás csökkentéséhez.Néhány értékes ásványi anyag és nyomelem szerepe
Nyomelem Szerepe Jód Elengedhetetlen a normál pajzsmirigyműködéshez. Kalcium Csontok, fogak felépítésében, véralvadásban játszik szerepet. Magnézium Többek között az idegsejtek ingerelhetőségét és az enzimműködést befolyásolja. Vas Részt vesz a vérképzésben, oxigénszállításban és a sejtműködésben. Réz Befolyásolja az enzimműködést és a vörösvértest-képződést is. Cink Egyes enzimek alkotóeleme. Mangán Szerepet játszik az enzimek aktiválásában ill. az anyagcsere-folyamatok szabályozásában. Szelén Alapvető fontosságú a sejtek növekedéséhez és az immunrendszer normál működéséhez, antioxidáns hatásának köszönhetően pedig véd a szabadgyökök ellen. Az Elevit Complex 1 összetétele
Megnevezés Mennyiség NRV%3 Megnevezés Mennyiség NRV%3 A-vitamin 770 μg 96 Kalcium 125 mg 16 B1-vitamin 1,4 mg 127 Magnézium 100 mg 27 B2-vitamin 1,4 mg 100 Vas 14 mg 100 Niacin 18 mg 113 Réz 1 mg 100 Pantoténsav 6 mg 100 Jód 150 μg 100 B6-vitamin 1,9 mg 136 Cink 11 mg 110 B12-vitamin 2,6 μg 104 Mangán 2 mg 100 C-vitamin 85 mg 106 Szelén 60 μg 109 D3-vitamin 5 μg 100 E-vitamin 10 mg 83 Biotin 30 μg 60 Folsav 400 μg 400 Kalcium-L-metilfolát (Metafolin*) 451 μg -
1 Czeizel E. és mtsai Orvosi Hetilap 2001, 142 (23), 1227–1229
2 becslés Tarusco D (ed.) Folic Acid: From Research to Public Health Practice. Rapporti ISTISAN, 04/26, Rome, 2004. adatai alapján
3NRV = Referencia bevitel érték %-a felnőtteknek